A királynői titulus – tapasztalataim szerint – leginkább az új-zélandi szépséggel kapcsolatos írásokban kerül kiosztásra, míg norvég társa „csupán” a fjord-szépségversenyek örökös győztesének járó címet viseli. Amint az összes többi – természeti szépségekkel történő – versenyeztetés esetében, természetesen itt is a szubjektivitás játssza a főszerepet, hiszen nincsenek objektív mérőeszközök a vita eldöntésére. Talán nem is szükséges döntést hozni e témában.
Az Új-Zéland déli szigetének legnyugatibb csücskében található völgyet nem könnyű megközelíteni. Ennek ellenére rengeteg turista kíváncsi a világörökség részét is képező látványosságra. A legszerencsésebbek a Milford Track ösvényén érkezhetnek ide, ám a túrára kiadott engedélyek száma olyan erősen limitált, hogy hónapokra előre elkelnek a helyek. Mindez annak ellenére, hogy ez a göröngyös, háromnapi gyaloglással megtehető turistaút 50 kilométer hosszan kanyarog a fjordig.
De ezek csak vékony erecskék a lenyűgöző Sutherland-vízeséshez képest (580 méteres magasságával a tíz legnagyobb között tartják számon a világon), mely a fjord végződésénél három hatalmas szökkenéssel száguld végig a hegyoldalon.
A Milford Sound meglátogatásához nem csak sokat kell vezetni, buszozni vagy gyalogolni, de az igazán szép látványhoz szerencse is szükséges: errefelé az évi átlagos csapadékmennyiség ugyanis 7000 mm, és az év 182 napján bizony esik az eső.
Norvégia számtalan (ezernél is több) fjordja közül az ország délnyugati részén, a Bergentől északkeletre fekvő Geiranger a „fjord-szépségversenyek” örök győztese. A Milford Soundhoz hasonlatosan a világörökség része. Csaknem 16 kilométer hosszan kacskaringózik a szárazföld belsejébe a More ag Romsdal-hegység 2000 méter magas vonulatai között egészen Geiranger pici városáig.
Ám a fjordról a legátfogóbb élményt mégis az 1476 méteres Dalsnibba-csúcson kapjuk, ahol teljes a körpanoráma. A látvány nehezen visszaadható, szavak és fényképek helyett talán ezért üzennek oly sokan a hegytetőn felállított egy-egy kis kőtoronnyal.
A fjord csúcsánál található Flydalsjuvet, a híres sziklaképződmény, ahol merész turisták fényképeztetik magukat a vízre nyíló, lélegzetelállító, ámde szédítő kilátás csodálása közben. A hegy egyben a fölösleges hősködések helyszíne is, mert nem kevesen – főleg külföldi turisták – a veszélyes szakaszokon a korlátokon átmászva a sziklafal peremén produkálják magukat, pedig egyetlen hibás lépés esetén 315 méteres zuhanás lehet a „jutalmuk”
Geirangerfjord híres látványossága a Hét nővér-vízesés (Sju Søstre). A 410 méter magas és 230 méter széles zuhatag csillogó fehér fátyolként omlik le a hegy oldalán.
Van azonban a vidéken egy aggodalomra okot adó jelenség is: valós geológiai fenyegetettség folyamatosan veszélyezteti a fjord és az annak végében fekvő mesés kis település, Geiranger életét.
Reméljük, hogy ez soha nem következik be.
Forrás és még több kép: